Plan zero

Czym jest Plan Zero.

To mój Podręcznik Codzienności.

Plan Zero to mój plan, który napisałam i ciągle koryguję. Plan na mnie, plan na jakość mojego życia fizycznego, mentalnego, emocjonalnego, towarzyskiego. Plan, który nie może być naruszony w ciągu nadchodzącego tygodnia, nawet jeśli będę zaproszona przez Króla Angielskiego na herbatkę, na rozdanie Oscarów czy wręczenie nagrody Nobla. Nope, nie ma wyjątków. Ja jestem priorytetem dla siebie. Nie królowa, nie Oscary czy gale. Ale muszę przerobić te scenariusze na sucho, zanim dojdzie do konkretnej sytuacji, bo w afekcie zapominam jak się nazywam. Tak jak z łatwością przychodzi mi powiedzenie: nie, dziękuję, nie jem nabiału, muszę ćwiczyć mówienie: nie, dziękuję, nie piję alkoholu. Albo: dziękuję za zaproszenie na kolacje, ale dla mnie jest to za późno. Czy możemy umówić się na lunch? Każdy profesjonalny sportowiec ćwiczy na sucho, analizuje swoje treningi, bierze pod uwagę feedback by następnym razem nie popełnić tego samego błędu, by wyeliminować małe niedoskonałości, które zaburzają całą grę. I o to chodzi. O to by je zauważać. Świadomość błędu to połowa sukcesu. Jak mówi David Goggins: „jak jesteś w głębokiej d*pie, to najpierw naucz się podnosić z porażek.”

Posiłki

Naturalne i nieprzetworzone:


Lepiej mniej niż więcej. Lepiej rzadziej niż częściej. Lepiej zacząć jeść później w ciągu dnia, a skończyć wcześniej. Najważniejsze to traktować jedzenie jako paliwo, a nie rozrywkę czy sposób na samotność.

Sen

Regularny i głęboki:


Moja babcia Antonina, której nigdy nie poznałam, mawiała, że trzeba chodzić spać przed 22:00. Pewnie każdy miał taką babcię, która przekonywała, że należy kłaść się wcześnie. Wielu naukowców na całym świecie poświęciło życie, by udowodnić, że babcia Antonina miała rację.

Ciało​

Ciało jest idealne:


Działa bez naszego udziału. Wie, co robić. My musimy chodzić do szkoły, by dowiedzieć się, co mamy w środku i jak działają nasze części. Niektóre klasówki zaliczyliśmy na piątkę, inne ledwo na trójkę. A każdy nasz organ wie na szóstkę, co i kiedy robić.

Głowa

Równowaga, spokój i rozluźnienie:

Dbanie o spokojny umysł jest ważniejsze, niż myślisz. Przestań ciągle myśleć, zamartwiać się, przewidywać, analizować. Wyjdź z domu. Masz więcej czasu niż myślisz.

Zaangażowanie

Krócej się nie da:

Otrzymywanie prezentu jest ekscytujące, ale dawanie daje nam większą satysfakcję i potwierdza nasze istnienie. To my sprawiamy, że ktoś się uśmiecha, czuje ulgę, przestaje płakać czy uczy się czegoś nowego.

Otoczenie

Krócej się nie da:

W samotności żyje się łatwiej. W otoczeniu szczęśliwych osób i istot chce się żyć. Pozbawieni prawdziwego połączenia, odczuwamy, że jakość codziennego życia, sposób przeżywania emocji i wydarzeń jest zaburzony. Nasz umysł, ciało i emocje potrzebują równowagi, spokoju i akceptacji.

Natura

Krócej się nie da:

Natura to wielka magia. Wystarczy wyjść ze szkoły, pracy, wyjechać z miasta, i nagle okazuje się, że wszystko zmienia się na lepsze.